Cukier żre!

Miło mi poinformować, że plakat „Sugar sucks!” („Cukier żre!”) stworzony dla Fundacji Najsłodsi został zakwalifikowany do prestiżowej publikacji American Illustration 41, prezentującej najlepsze prace ilustratorów z całego świata. Spośród 7000 nadesłanych prac jury wybrało 443 prace 279 autorów.

Kiedy na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku Melchior Wańkowicz dostał zlecenie stworzenia hasła promującego cukier, nie wiedział, że stworzy jedną z największych ściem reklamowych w historii. Cukier krzepi – to hasło znają wszyscy trochę starsi. Zakrojona na wielką skalę akcja promocyjna opowiadała jak to cukier wzmacnia kości, dodaje siły sportowcom, a nawet poprawia potencję. No po prostu lekarstwo na wszystko.

Teraz ja dostałem od Michała Figurskiego zadanie zmierzenia się z tym reklamowym potworem i stworzenia plakatu wspierającego działania Fundacji Najsłodsi. Przy okazji wymyśliłem hasło, które wygrywa w skrótowości z Wańkowiczem oraz rozprawia się ze szkodliwymi stereotypami.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Zajrzyjcie na fejsbukowy profil Fundacja Najsłodsi . Dobrze robią, bez zbędnego słodzenia.

Oto film z tworzenia plakatu:

Zobacz jak powstał plakat „Cukier żre”

Dodaj komentarz